Zdroje pomoci (nejen) během epidemie COVID-19

Poradna

Uvědomujeme si, že na mnoho lidí s PAS a jejich rodiny značně doléhá nejen samotná epidemie viru COVID-19, ale také opatření, která v souvislostí s ní byla přijata. Možností podpory je relativně hodně, ale není vůbec jednoduché se v nich vyznat. Proto vám přinášíme strukturovaný seznam zdrojů pomoci různého druhu:

1. Odborná pomoc

Poradna NAUTIS

Možná nemáte čas nebo energii si procházet jednotlivé možnosti a studovat, co může reagovat na vaši potřebu, neváhejte se obrátit na naši poradnu. Poradenští pracovníci vám pomohou se ve vaší situaci zorientovat a pokusí se vás srozumitelně seznámit s vašimi možnostmi do takových podrobností, jakých budete potřebovat.

V době omezení pohybu se s vámi nemůžeme sejít osobně. Rádi vám ale poradíme na dálku: e-mailem, telefonicky, na našem Facebooku, v případě potřeby vymyslíme i jiný způsob komunikace.

Kontaktní informace:

Telefon: +420 778 402 641

e-mail: poradna@nautis.cz

Na dobu omezení pohybu jsme posílili provoz naší poradny. Můžete nám zavolat v těchto časech:

PO: 9:00–17:30
ÚT: 9:00–17:30
ST: 9:00–17:30
ČT: 9:00–17:30
PÁ: 9:00–17:30

V případě, že se nám nedovoláte během provozní doby poradny, zavoláme Vám zpět.

Pomoc v krizi a terapie

Pomoc v krizi

Nacházíte-li se v krizové situaci, kdy už dál nemůžete a nemáte situaci pod kontrolou, obraťte se na některou z krizových linek. Kontakty na ně a některé terapeutické služby naleznete v přiloženém adresáři služeb krizové pomoci a terapeutických služeb.

Adresář služeb krizové pomoci a terapeutických služeb 

Telefonická terapeutická podpora NAUTIS

Pokud potřebujete psychickou podporu, můžete se obrátit také na naše terapeutické oddělení. Po telefonu či e-mailu vám ji nabídnou naši terapeuti. Na dobu omezení pohybu jsme posílili provoz naší centrální linky.

Kontaktní informace:

Telefon: 777 703 417

e-mail: terapie@nautis.cz

Terapeuty můžete kontaktovat v následujících časech:

PO: 9:00–17:00

ÚT: 9:00–17:00

ST: 9:00–17:00

ČT: 9:00–17:00

2. Finanční pomoc

Pokud se nacházíte ve finanční tísni, pomoci vám mohou dávky a příspěvky, které nabízí stát, i granty nestátních nadací.

Finanční pomoc od státu

Mimořádná okamžitá pomoc

O tuto jednorázovou dávku můžete žádat v případě, že jste se dostali do finanční tísně v důsledku epidemie nebo přijatých opatření, která omezují váš běžný život, můžete požádat. Více informací najdete v odkazu Mimořádná okamžitá pomoc.

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Pokud se pak nacházíte ve finanční nouzi dlouhodobě, vaše příjmy nedosahují ani životního minima, můžete požádat o další dvě dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

Ošetřovné

Pokud jste zaměstnání nebo máte jinou účast na důchodovém pojištění a potřebujete v tomto období pečovat o svého blízkého, můžete žádat o ošetřovné, které vám to umožní, aniž byste ztratili celý příjem ze zaměstnání. Více informací najdete v odkazu Ošetřovné.

Další dávky a příspěvky

Jak komunikovat s úřady?

Najít cestu, jak sdělit úřadům, co potřebuji, může být složité. Obzvláště v době, kdy i úřady samy jsou nuceni se přizpůsobovat zvláštním opatřením. Sestavili jsme pro vás proto návod, jak je během epidemie možné komunikovat s dvěma nejčastěji oslovovanými úřady – Úřadem práce (ÚP) a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ):

Návod na komunikaci s úřady v době epidemie 

Poradit vám také mohou tzv. Chatboti, tedy chatovací programy, které jsou schopny rychle odpovědět na vaše dotazy. Ministerstvo práce a sociálních věcí, Úřad práce ČR i ČSSZ mají Chatbota na svých webových stránkách:

Granty pro rodiny v tíživé situaci

Níže pak naleznete kontakty také na nestátní nadace, které poskytují jednorázové granty osobám či rodinám v tíživé sociální situaci. V případě zájmu je nutné vyplnit žádost, kterou má každá nadace jinou.

3. Pomoc v místní komunitě

Praktickou pomoc se zajištěním nákupů, dopravy léků, zajištění roušek, doučování dětí a dalších běžných životních potřeb zajišťují také téměř všechny místní komunity a obce.

Obce

Podívejte se na webové stránky obce, kde pobýváte, případně nejbližší větší obce.

Sousedská pomoc

Můžete zavolat na bezplatnou linku 800 88 55 99, nebo zadat, kde se nacházíte a s čím potřebujete pomoci. Více informací najedete na webové stránce Sousedské pomoci.

Portál dobrovolných aktivit

Podobnou pomoc najdete také zde. Volat můžete na číslo 604 229 529, nebo vyplníte online formulář. Více informací najedete na webové stránce Portálu dobrovolných aktivit.

4. Spolehlivé informace o COVID-19

Stojí za to si také připomenout, kde můžete najít důvěryhodné informace o situaci ohledně epidemie viru COVID-19 v České republice:

V případě potřeby více informací a pomoci se zajištěním jednotlivých zdrojů pomoci se neváhejte obrátit na výše zmíněnou Poradnu NAUTIS.

Přejít nahoru