Probíhající projekty
Nové kapacity služeb pro osoby s PAS
Národní ústav pro autismus, z.ú. realizuje projekt s názvem „Nové kapacity služeb pro osoby s PAS“, č.: CZ.31.6.0/0.0/0.0/22_044/0008281. Tento projekt je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy. Cílem projektu je vybudovat materiálně technické zázemí pro provoz sociální služby domov se zvláštním režimem v obci Měšice. Budovaná kapacita je určena pro zajištění celoročního bydlení prostřednictvím sociální služby domov se zvláštním režimem pro dospělé a dospívající osoby s autismem (15+) doplněný o odlehčovací službu.
Flexibilní a diverzitní pracovní kultura v NAUTIS
Reg. č. CZ.03.01.02/00/22_012/0003815
Projekt je zacílen na tvorbu flexibilní, diverzitní a inkluzivní pracovní kultury v NAUTIS, která je vstřícná k potřebám všech zaměstnanců, umožňuje sladění jejich pracovního a osobního života, respektuje jejich individuální potřeby. Nastavuje jednoznačná a srozumitelná pravidla, interní procesy, implementuje nové systémy flexibility, diverzity a inkluze v oblasti HR.
Podpora rodin v péči o děti s autismem
Reg. č. CZ.03.02.02/00/22_017/0001119
Projekt je zaměřen na systematickou podporu rodin, ve kterých žijí děti s poruchou autistického spektra (PAS). Aktivity povedou k posílení a rozvoji dovedností u rodičů/pečujících osob tak, aby dítě závislé na péči mohlo setrvat ve svém přirozeném prostředí, dále pak na posílení a podporu celé rodiny vč. dětí. Kromě rodičů a dětí s PAS budou aktivně zapojeni i jejich sourozenci.
Podpora vybraných druhů sociálních služeb ve Středočeském kraji IV.
Reg. č. CZ.03.02.01/00/22_003/0000063
Cílem projektu je zajistit rozvoj, efektivní podporu a financování vybraného druhu sociální služby na území SK. Projekt je financován z ESF, státního rozpočtu ČR a rozpočtu Středočeského kraje. Realizátorem projektu je Středočeský kraj.
Ukončené projekty
Transformace systému péče o Pražany, kteří potřebují intenzivní podporu a byli umisťováni do zařízení mimo hl. m. Prahu
Reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_008/0015662
Cílem projektu je poskytnout lidem s PAS takovou službu, díky níž mohou žít samostatně mimo svou původní rodinu, je jim zachována možnost ve velké míře uplatňovat svou vůli při každodenním rozhodování a žít tak kvalitní život v dosahu svých rodin.
Spolufinancováno z Evropské unie
Podpora vybraných druhů sociálních služeb ve Středočeském kraji III. na období 2020 – 2021
Reg. č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_005/0014160
Cílem projektu je zajistit víceleté financování sociální služby sociální rehabilitace, které by mělo vést ke kvalitním, dostupným a efektivním sociálním službám na území SK. Projekt je financován z ESF, státního rozpočtu ČR a rozpočtu Středočeského kraje. Realizátorem projektu je Středočeský kraj.
Tato služba je finančně podpořena z projektu:
PAS-AKTIV – rozvoj podpůrných opatření pro klienty s PAS a problémovým chováním, pečující osoby a personál
Registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/16_134/0008186
Projekt představuje komplexní soubor aktivit zaměřených na rozvoj podpůrných opatření pro klienty s poruchou autistického spektra (PAS) a problémovým chováním, pečující osoby a personál.
Cílem projektu je rozvoj dovedností a návyků vedoucích k redukci či eliminaci problémového chování klientů starších 15 let a jejich snazšímu začlenění do společnosti pomocí terapeutických a vzdělávacích pobytů a skupinových i individuálních nácviků a terapií.
Dále je cílem podpora pečujících osob a personálu ohrožených syndromem vyhoření pomocí pravidelných preventivních terapeutických a vzdělávacích aktivit.
Místo dopadu/místo realizace: Hlavní město Praha
Cílové skupiny:
- Osoby s kombinovanými diagnózami
- Osoby sociálně vyloučené a osoby sociálním vyloučením ohrožené
- Poskytovatelé a zadavatelé sociálních služeb, služeb pro rodiny a děti a dalších služeb na podporu sociálního začleňování
Inovativní metody integrace žáků s poruchou autistického spektra v ZŠ 2017–2020
Speciálně pedagogické centrum při Národním ústavu pro autismus je partnerem v projektu Inovativní metody integrace žáků s poruchou autistického spektra v ZŠ.
Cílem projektu je zvýšit účinnost individuální integrace žáků se SVP, především s poruchami autistického spektra, v min. 12 základních školách. Budou vytvořeny dvě platformy Center kolegiální podpory, (Jihomoravský kraj, Praha/SČ kraj), ve kterých získají pedagogičtí pracovníci pravidelnou odbornou podporu k práci s žáky s PAS, prostor pro výměnu zkušeností a individuální zpětnou vazbu ve výuce. Vznikne soubor pracovních materiálů pro žáky s SVP na I. stupni ZŠ, proběhnou osvětové akce pro spolužáky, rodiče a veřejnost.
Cílové skupiny:
- Děti a žáci se speciálními vzdělávacími potřebami
- Děti a žáci, pokud jsou aktivity realizovaného projektu zaměřeny na vytváření inkluzívního prostředí ve škole, školském zařízení pro zájmové vzdělávání a organizacích působících v oblasti volného času dětí a mládeže;
- Pedagogičtí pracovníci
- Rodiče dětí a žáků
- Veřejnost
Další informace o projektu ZDE
Dětská skupina Myšonet 2017–2020
Zařízení péče o děti předškolního věku – dětská skupina Myšonet
Cílem projektu je rozšíření služeb péče o dítě v místě realizace a zlepšit tak podmínky pro zaměstnanost rodičů s dětmi. Cílovou skupinu tvoří rodiny s malými dětmi, matky a otcové, jimž bude umožněno, aby mohli pracovat na částečné úvazky, popř. aby se mohli vrátit do svého zaměstnání na plný úvazek dříve, než jejich děti dosáhnou tří let věku.
Místo dopadu a realizace: Liberecký kraj
Celkový harmonogram projektu: od 1. 4. 2017 do 31. 3. 2020, z toho předpokládaná délka projektové fáze na vybudování DS od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2018 a na provoz DS od 1. 7. 2018 do 30. 6. 2020.
Další informace o projektu ZDE
AutismPort – unikátní virtuální systém včasné podpory a intervence pro rodiny s dětmi s autismem 2018–2020
Nadace KB – Jistota podpořila tento projekt částkou 1 200 000 Kč. S Nadací Jistota spolupracoval NAUTIS již v minulosti na programu rané intervenční terapie pro děti s autismem (RITA).
Díky novému projektu budou mít rodiny s dětmi s podezřením nebo diagnózou PAS přístup ke komplexním informacím a dostanou možnost kvalifikované péče kdekoli a kdykoli. Rodiny budou lépe informované, i pokud jde o možnosti a postupy léčby. Množství lidí s autismem totiž dalece přesahuje kapacity specializovaných organizací a zdravotnických zařízení. Chybí také jednotný a komplexní přístup a systém odborné péče, který by zajistil profesionální podporu i lidem ze vzdálených koutů republiky.
V České republice je málo kvalifikovaných odborníků na diagnostiku autismu, odborné poradenství a ranou péči. To znamená dlouhé čekací lhůty a mimo hlavní město i špatnou dostupnost sociálních služeb pro osoby s PAS. To se nový projekt snaží změnit.
Cílem je přenést dlouholeté zkušenosti a know-how NAUTIS do virtuálního prostoru, aby každá rodina, jejíž člen má PAS (nebo je na tuto diagnózu podezření), dostala odpovídající informace o postupech, možnostech a perspektivách svého dítěte. Zkrátka aby každé rodině s autistickým dítětem byla poskytnuta včasná pomoc.