Semináře se budou konat 1x za dva měsíce v průběhu celého roku 2025, a to na adrese Karmelitská 18, Praha 1 od 17:00 do 20:00 hodin. Povedou je terapeuti Mirka Pravdová a Hynek Jůn z NAUTIS. Poprvé se uvidíme 10. února nad tématem Vyrovnání se s neměnností a neúspěchem v terapii. Další termíny budou postupně upřesněny. Témata jednotlivých setkání a jejich specifikaci najdete níže.
Maximální kapacita jednoho setkání je 10 účastníků. Poplatek za osobu činí 200 Kč. Můžete se těšit na drobné občerstvení v podobě kávy, čaje a sušenek.
1.téma:
Vyrovnání se s neměnností a neúspěchem v terapii
Práce s lidmi s PAS s sebou nese velké procento neúspěšných kazuistik. Terapie nevede často k objektivnímu zlepšení člověka s PAS. Jak se s tím vypořádat tak, abychom po letech z neměnnosti nevyhořeli?
2.téma:
Rozdílnost zakázek v terapii
Pokud pracujeme s dospívajícím nebo dospělým člověkem s PAS, dostaneme se často do situace, kdy si přeje pravý opak toho, co si přejí jeho rodiče. Jak se vypořádat s tím, abychom byli na straně člověka s PAS, když mu terapii objednává a platí jeho rodina?
3.téma:
Vyhrožující komunikace
Někteří lidé s PAS komunikují své touhy někomu ublížit. Jak rozpoznat, kdy se ještě jedná o ventilační techniku a kdy už se vyhrožování mění v plán? Kdy a komu má terapeut oznámit potenciální ohrožení?
4.téma:
Agrese v rodině
Někteří lidé s PAS jsou v rodině fyzicky agresivní. Často je fyzicky agresivní následně i rodič. Jak pracovat s fyzickou agresí na terapii?
5.téma:
Úloha terapeuta v životě člověka s PAS
Pro některé klienty je terapeut jediným sociálním kontaktem, který mají mimo svoji rodinu. Často je to kontraindikací pro úspěšnost terapie, protože pokud by se klient zlepšil a terapie by skončila, přišel by o svého jediného kamaráda. Jak se k tomu stavět? Kde končí terapie a začíná poradenství, průvodcovství, kamarádství? Jak blízko má mít člověk s PAS k nám, terapeutům?
6.téma:
Jak o sebe pečuji
V pomáhající profesi jsou na pracovníky kladeny vysoké nároky skrze cílovou skupinu, se kterou se potkávají. Tím může docházet k rychlejší ztrátě jistoty, větší snaze obstát, zmítání se mezi pomocí/kontrolou a tím, co chce vlastně klient a co mu mohu nabídnout já. Umím si vlastně držet hranice s klienty i kolegy v pracovním prostředí? Dokážu se zdrojovat a oddělit pracovní a osobní čas? Mám pravidelnou supervizi? Jak bych poznal/a, že začínám být z práce s klienty vyhořelý/á?
Máte zájem o účast na prvním semináři 10. 2. 2025? Ozvěte se na email: mirka.pravdova@seznam.cz. Přihlášky na únorový termín uzavíráme 7. 2. 2025.