POROZUMĚT AUTISMU 2025

I v roce 2025 se NAUTIS zapojí do celosvětových osvětových aktivit zaměřených na zvýšení povědomí o autismu ve společnosti. Tato mezinárodní osvěta se váže ke Světovému dni porozumění autismu, který již tradičně připadá na 2. dubna. Se začátkem dubna je spojen i start osvětové kampaně Národního ústavu pro autismus s názvem POROZUMĚT AUTISMU. Kampaň jako obvykle potrvá až do konce roku. Její součástí budou infografiky na našich mimo jiné zajímavé články a rozhovory na našem osvětovém a informačním portálu AutismPort.
Pro rok 2025 má kampaň motto Nepostradatelní, nedocenění, neviditelní a je zaměřena na neformální pečující o osoby s autismem, tedy jejich blízké, kteří nejsou profesionálními pečovateli. Cílem kampaně je upozornit na náročnou úlohu neformálních pečujících a jejich nedostatečnou podporu ze strany státu i společnosti. Doufáme, že se nám tak o tomto problému podaří rozproudit společenskou debatu a vyvolat důležité systémové změny, které povedou k tomu, že se u nás neformálním pečujícím a v důsledku i těm, o něž pečují, tedy lidem s autismem, bude žít lépe.
Vizuál letošní kampaně vytvořila ilustrátorka, grafická designerka a zároveň maminka dvou dětí s poruchou autistického spektra BcA. Denisa Martinková. Kreslení a malování ji bavilo již od dětství. Později ji začala lákat počítačová grafika, a tak se rozhodla pro studium Střední grafické školy v Jihlavě. Poté pokračovala na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara a tehdy již věděla, že grafický design je to, čemu se chce v životě věnovat. Po narození dcery během mateřské dovolené navíc začala s ilustrováním, které ji nadchlo. Jeden a půl roku po narození dcery přišel na svět syn a během roka a půl, kdy začala pozorovat, že je něco jinak, se rodině změnil život. Při péči o děti s autismem měla na svou práci málo času, ale nechtěla se vzdát něčeho, co ji tak moc bavilo a naplňovalo. A tak se rozhodla začít zdarma malovat portréty dětí s autismem.
O vizuálu říká: „Je inspirovaný mou životní situací, mou rodinou, ale zároveň i rodinou nás všech, kteří máme doma děti s autismem. V té ilustraci je zobrazeno něco, co je podle mě pro nás jako rodiče nejdůležitější a co nám pomáhá zvládnout tuto náročnou životní úlohu. Je to láska, pochopení a přijetí. Zároveň vizuál ukazuje, jak neustále hledáme ‚klíč‘ k našemu dítěti s autismem, když se každý den snažíme porozumět jemu samotnému i mnoha situacím, které život s ním přináší. Ten klíč ale vlastně nikdy nenajdeme.“
Každý rok je 2. dubna, tedy na Světový den porozumění autismu, součástí kampaně výzva Vyfoťte se v modrém. Ta spočívá v tom, že motivujeme veřejnost k pořízení fotografií v modrém a jejich následnému zveřejnění na sociálních sítích s hashtagem #porozumetautismu2024. Cílem výzvy je vyjádřit podporu a porozumění lidem na spektru, a to prostřednictvím modré barvy, která je tradičně spojována s autismem.
2. duben – Světový den porozumění autismu
Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day) je jedním ze sedmi oficiálních mezinárodních dnů, které se organizace Spojených národů rozhodla věnovat tématům spojeným se zdravím. Jeho ustanovení předcházela dlouhodobá iniciativa OSN vedoucí ke zlepšení lidských práv. Součástí této iniciativy byla také Úmluva o právech osob se zdravotním postižením, která byla přijata v roce 2006. Jejím účelem je podporovat, chránit a zajistit plnohodnotné a rovnocenné užívání všech lidských práv a základních svobod pro všechny osoby se zdravotním postižením a respektovat jejich přirozenou důstojnost.
Návrh na ustanovení Světového dne porozumění autismu přišel o rok později, v listopadu roku 2007, od zástupkyně státu Katar. K jeho odsouhlasení vyzvala Její Výsost šejka Mozah Bint Nasser Al Missned, manželka bývalého emíra Kataru, která se nejen v muslimském světě proslavila coby zapálená aktivistka za demokracii a lepší podmínky a možnosti vzdělávání. Její návrh podpořily všechny členské státy a v prosinci téhož roku byl Valným shromážděním OSN oficiálně přijat. Usnesení o Světovém dni povědomí o autismu se zároveň stalo pobídkou pro všechny členské státy, aby přijaly opatření ke zvýšení povědomí o autismu v celé společnosti a podpořily včasnou diagnostiku a intervenci. Vyhlášení tohoto dne také upozornilo na vysokou mírou prevalence autismu u dětí ve všech regionech světa.
První Světový den porozumění autismu byl stanoven na 2. duben roku 2008.
Cílem Světového dne porozumění autismu je mimo jiné zdůraznit potřebu pomoci, která povede ke zlepšení kvality života osob s autismem, aby mohly vést plnohodnotný a smysluplný život jakožto nedílná součást společnosti. Do osvěty se zapojují nejen organizace pomáhající lidem na spektru a jejich rodinám, ale také zdravotnická zařízení, školy, školky, veřejné instituce, různé spolky apod.
Autismus není volba, porozumění ano.