Řekněte, není vám už dost let na to, abyste trochu zpomalili a užili si světa?
Zkuste práci osobního asistenta v zařízení, které vám všechno toto umožní. Zapojte se do týmu našich pracovníků v sociálních službách, kteří nechtějí den trávit v kanceláři mezi papíry či v pokladně supermarketu, lidí, kteří mají zajímavé koníčky, které se nebojí naučit své klienty a spolu s nimi je sdílet. Máme v týmu horolezce, rybáře, cyklistu, kutila i nadšeného turistu.
V NAUTIS vám umožníme skloubit své koníčky i potřeby s pracovními povinnostmi. U nás čas běží jinak, cílem naší práce je užít si den, udělat jej hezký sobě i svým klientům. Pro někoho to znamená strávit celý den na rybách a meditovat na břehu řeky, pro jiného se pořádně „zničit“ pěším pochodem. Jiný je rád, že víkend v práci může spojit s návštěvou hradu či vyrazit na cyklistický výlet. Naši asistenti vítají pestrý pracovní program, který si mohou řídit sami tak, aby bavil je i jejich klienty a naši klienti si díky tomu užívají docela obyčejný život. A o to nám jde.
Pojďte spolu s námi do toho, staňte se členem našeho týmu. Těšíme se na Vás, potřebujeme Vás!
Možná máte ještě nějaké obavy zkusit to s námi. Pojďme si společně odpovědět na nejčastější dotazy ohledně práce u lidí s autismem.
Nikdy jsem tuhle práci nedělal a nemám ani potřebné vzdělání.
Všechno je jednou poprvé a nám to nevadí. Je jedno, kolik je vám let a jakou školu jste vystudovali či nevystudovali. To potřebné vás naučíme, rekvalifikační kurz vám zajistíme a zaplatíme. Důležité je najít odvahu a jít do toho s námi.
Jsem moc mladý, mladá, subtilní, stará, starý…Mám obavy, že kvůli tomu práci fyzicky nezvládnu.
Pracují u nás lidé všech věkových kategorií. Od studentů až po lidi ve středním věku. Je pravda, že práce u nás vyžaduje poměrně dobrou fyzickou kondici, ale víc než rychlé nohy a silné paže potřebujete určité osobnostní předpoklady pro výkon této profese. Jako třeba schopnost jednat s rozvahou, být zodpovědní, být lidem s autismem i svým kolegům dobrým parťákem, na kterého je spoleh.
Mám strach, že to nebudu umět.
Určité obavy jsou na místě a rozumíme jim. Sebejistota a vnitřní klid je základní předpoklad, abyste tuto práci mohli dělat. Nebudete pracovat samostatně dřív, než tuto sebejistotu získáte. Do té doby vám vždycky někdo ze zkušenějších kolegů bude „krýt záda“. Sami si určíte, kdy nastane čas, že si troufnete vyrazit s klientem samostatně třeba na vycházku.
Co když se během mé služby něco stane? Co když se můj klient ztratí, zraní, odmítne se mnou spolupracovat? Tohle je velmi zodpovědná práce.
Ano, je pravda, že se jedná o velmi zodpovědnou práci. Před nástupem do práce je zaměstnanec seznámen se všemi bezpečnostními riziky a krizovými scénáři, ze kterých se dozví, jak má nejrůznější nestandardní situace řešit. Pokud si neví rady, může kdykoliv cokoliv konzultovat se zkušenějšími kolegy, vedením domova či supervizorem. V tomto směru neexistuje žádný hloupý dotaz! Pokud zaměstnanec nezanedbá své povinnosti (jako je například náležitý dohled či zákaz požívání alkoholu o pracovní době) a postupuje v souladu s těmito pravidly, nemusí se ničeho obávat. Život nám přináší různé situace a stát se může cokoliv. Někdy stačí okamžik. My si to uvědomujeme a v těžké situaci naše lidi určitě podržíme.
Práce u lidí s autismem je prý nebezpečná. Co když se mi něco stane?
Práce u lidí s autismem je často chybně prezentovaná jako práce nebezpečná a na životě ohrožující. Není to tak. Naši klienti nejsou žádní nepředvídatelní rváči, kteří vám chtějí pořádně zavařit a ublížit vám. Jejich případné problémové chování pramení z neschopnosti se domluvit, vykomunikovat si své potřeby a tak někdy neadekvátně reagují na situace, které je štvou. Náš domov funguje v takovém režimu, aby k těmto situacím docházelo co nejméně. Prostě je u nás tolik asistentů, abychom byli schopni reagovat na potřeby našich klientů a ti se pak nemuseli vztekat, že nežijí život podle svých představ.
Ta práce by mě zajímala, ale nezvládnul bych zajišťovat osobní hygienu svých klientů, jako je například výměna pleny či asistence na toaletě.
Co se sebeobsluhy týče, ne všichni naši klienti podporu v této oblasti potřebují. V tomto směru se snažíme akceptovat požadavky našich zaměstnanců a vyjít jim vstříc. Tito kolegové pak asistují u lidí, kteří dopomoc tohoto typu nepotřebují. Ale zase mají jiné požadavky. Třeba sdílení zážitků ze společného hraní počítačových her :).
Tak už neváhejte a napište nám …
Za tým osobních asistentů Respitního centra NAUTIS se na Vaše emaily a zprávy těší
Šárka Henychová, sarka.henychova@nautis.cz