Výstava SPEKTRUM v Činoherní kavárně + video

Až do 15. května je v Činoherní kavárně v ulici Ve Smečkách 26 na Praze 1 k vidění výstava výtvarných děl umělců s autismem. Nezapomeňte se zajít podívat, stojí to za to. Výstava je prodejní.

BĚLA SÝKOROVÁ

KRESLENÍM A MALOVÁNÍM SE – S KRATŠÍMI ČI DELŠÍMI PAUZAMI – BAVÍM OD SVÝCH 18 LET. JSEM PŘEVÁŽNĚ AUTODIDAKT. DOST JSEM SE ZPOČÁTKU NAUČILA KOPÍROVÁNÍM DĚL VÝZNAMNÝCH UMĚLCŮ – M. ALŠE, Z. BRAUNEROVÉ, M. ŠVABINSKÉHO A POZDĚJI NĚKTERÝCH IMPRESIONISTŮ – ZEJMÉNA MONETA. STUDIUM: ·KURZY PŘI OKD PRAHA, LIDOVÁ KONZERVATOŘ STŘEDOČESKÉHO KRAJEM (1982-1984), SOUKROMÝ KURZ TECHNIKY OLEJOMALBY V. ŠTEFLOVÉ. ZABÝVÁM SE PŘEVÁŽNĚ KRAJINOMALBOU. V MÝCH PRACÍCH PŘEVAŽUJÍ MOTIVY Z PŘÍRODY A ARCHITEKTURA. V POLOVINĚ 80. LET JSEM MĚLA KRÁTKÉ PORTRÉTNÍ OBDOBÍ. ZKOUŠELA JSEM RŮZNÉ TECHNIKY VČETNĚ GRAFIKY (LINORYT). V SOUČASNÉ DOBĚ NEJČASTĚJI POUŽÍVÁM TEMPERY, ANILINOVÉ BARVY, AKRYL A OLEJ.

LORENZO

JIŽ OD MALIČKA RÁD KRESLÍM. OD DEVÁTÉ TŘÍDY NAVŠTĚVUJI ZÁKLADNÍ UMĚLECKOU ŠKOLU, KDE JSEM SI MOHL VYZKOUŠET RŮZNÉ TECHNIKY KRESBY A MALBY. DONEDÁVNA JSEM KRESLIL ZEJMÉNA AKVARELOVÝMI PASTELKAMI, KDE JSEM JEDNOTLIVÉ PLOCHY NEJPRVE VYBARVIL, PAK ROZETŘEL ŠTĚTCEM S VODOU A NAKONEC ZNOVU DOTÁHL. V POSLEDNÍ DOBĚ ZKOUŠÍM TAKÉ OLEJOMALBU, MALBU AKRYLEM A KRESBU NA IPADU. KRESLÍM A MALUJI VĚTŠINOU PODLE FOTOGRAFIÍ Z INTERNETU A KNIH. ASPERGERŮV SYNDROM MI BYL DIAGNOSTIKOVÁN V NECELÝCH PĚTI LETECH, V DOBĚ, KDY JSME DÍKY OTCOVĚ STÁŽI POBÝVALI VE VELKÉ BRITÁNII. MEZI MÉ DALŠÍ KONÍČKY PATŘÍ TAKÉ DĚJINY UMĚNÍ, ARCHITEKTURA, DOPRAVA, JÍZDA NA KOLE I PĚŠÍ TURISTIKA. VEŠKERÁ TÉMATIKA VYSTAVENÝCH OBRAZŮ SE TÝKÁ HISTORIE TRAMVAJOVÉ DOPRAVY. OBRÁZEK NAKRESLENÝ FIXY ZNÁZORŇUJE DNES JIŽ ZANIKLOU TRAMVAJOVOU KONEČNOU ZASTÁVKU V PRAZE NA KAČEROVĚ, OBRÁZEK NAKRESLENÝ AKVARELOVÝMI PASTELKAMI PŘEDSTAVUJE DNES ZRUŠENOU KONEČNOU TRAMVAJE V RYCHNOVĚ U JABLONCE NAD NISOU. OBRÁZEK KRESLENÝ NA IPADU ZNÁZORŇUJE KŘIŽOVÁNÍ JABLONECKÉ A LIBERECKÉ TRAMVAJE V LOUČNÉ NAD NISOU, OBRAZ NAMALOVANÝ AKRYLEM JE TRAMVAJ U LIBERECKÉ VÁPENKY A POSLEDNÍ, OLEJOMALBA JE TRAMVAJ VE VRATISLAVICÍCH NAD NISOU U KOSTELA.

SOFIE RAŠKOVÁ

SOFINKA JE ŠESTNÁCTILETÁ DÍVKA NESOUCÍ V SOBĚ SVĚTLO, KTERÉ ROZZÁŘÍ VŠE KOLEM SEBE. SVOU JEDINEČNOSTÍ, LÁSKOU A NEVINNOSTÍ JE SILOU, KTERÁ ČLOVĚKA NUTÍ BÝT LEPŠÍ VERZÍ SEBE SAMOTNÉHO. NEBOŤ PRÁVĚ ONA JE TOU NEJVĚRNĚJŠÍ PŘÍTELKYNÍ, NEUTUCHAJÍCÍ RADOSTÍ, NEJUPŘÍMNĚJŠÍM ÚSMĚVEM. AUTISMUS, KTERÝ JÍ BYL VE DVOU LETECH DIAGNOSTIKOVÁN, JE JEJÍM JEZEREM, ZRCADLÍCÍ MODŘ NEBE, NA NĚMŽ SE LEHCE POHUPUJÍ STOVKY LEKNÍNŮ, KVETOUCÍ STEJNĚ PESTŘE JAKO JEJÍ OSOBNOST. JEZERO NENÍ VŽDY SAFÍROVĚ MODRÉ, KDYŽ PRŠÍ, VODA ZŠEDNE, LEKNÍNY SE UZAVŘOU A OPATRNĚ VYČKÁVAJÍ, AŽ BUDOU MOCI OPĚT VZHLÉDNOUT KE SLUNCI. ALE TAK UŽ TO BÝVÁ… STEJNĚ JAKO ONA PŘIJÍMÁ NÁS SE VŠEMI NEDOKONALOSTMI, PŘIJÍMÁME I MY JI, JAK NEJVROUCNĚJI UMÍME.

MARKÉTA RYBAŘÍKOVÁ

MARKY JE DVACET TŘI LET. VE 2,5 LETECH JÍ DIAGNOSTIKOVALI RETTŮV SYNDROM. JEDNÁ SE O STŘEDNĚ TĚŽKÉ MENTÁLNÍ POSTIŽENÍ, KVŮLI KTERÉMU JE MÁ DCERA NA ÚROVNI 2-3 LETÉHO DÍTĚTE. MEZI HLAVNÍ PROBLÉMY MARKÉTY PATŘÍ AUTISTICKÉ PROJEVY CHOVÁNÍ, EPILEPSIE, NEROVNOMĚRNÝ VÝVOJ ŘEČI, KVŮLI KTERÝM JE PLNĚ ZÁVISLÁ NA POMOCI DRUHÝCH. MARKÉTKA JE MANUÁLNĚ ZRUČNÁ, KRÁSNĚ KRESLÍ. JEJÍ TVORBA JE ABSTRAKTNÍ A NESPOUTANÁ. JEDEN Z JEJÍCH OBRAZŮ BYL VYDRAŽEN ZA NEVYŠŠÍ ČÁSTKU V KONCERTU MIMOŇSKÉ PARTY V LUCERNA BARU, VYSTAVOVALA TAKÉ NA PLESE NAUTIS I NA SAMOSTATNÉ VÝSTAVĚ V OC EDEN V ROCE 2017. MÁ ZA SEBOU TAKÉ VÝSTAVU V KLÁŠTEŘE SV. TOMÁŠE NA MALÉ STRANĚ A SPOLUÚČASTNILA SE VÝSTAVY POŘÁDANÉ PANÍ PHDR. OLGOU ČERNOHORSKOU V JÍDELNĚ ZŠ U KARLOVA MOSTU.

VOJTĚCH PROSKE

MALOVÁNÍ A KRESLENÍ SE VĚNUJI UŽ OD MALA, TEHDY MĚ NA TOM BAVILO, ŽE SI VYSTAČÍM SÁM. VÝTVARNÉ ŠKOLY NEMÁM, JSEM, ŘEKNĚME, SAMOUK. INSPIRACI ČERPÁM Z PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM SE POHYBUJI, PŘEDEVŠÍM VE MĚSTĚ. BAVÍ MĚ ZACHYCOVAT OBJEKTY - BLOKY DOMŮ, SCHODY, CESTY, ATD. VE ZVLÁŠTNĚ SE PROLÍNAJÍCÍCH, NĚKDY NELOGICKÝCH A ČASTO DOST ABSTRAKTNÍCH PODOBÁCH. S PŘIBÝVAJÍCÍM VĚKEM ZJIŠŤUJI, ŽE CÍTÍM POTŘEBU SE PODĚLIT O SVÉ VÝTVORY SE SPOLEČNOSTÍ. I PROTO JSEM SE ROZHODL PŘESTĚHOVAT DO PRAHY, KDE DÍKY LEPŠÍM MOŽNOSTEM NAPŘÍČ VŠEMI OBLASTMI MŮŽU OSLOVIT ŠIRŠÍ OKRUH LIDÍ. PO PRVNÍ ÚSPĚŠNÉ AUKCI PROSTŘEDNICTVÍM ANTIKVARIÁTU DLÁŽDĚNÁ A PRVNÍM VLASTNÍM ÚSPĚCHU V PODOBĚ PRODEJE OBRAZU JSEM DOST MOTIVOVANÝ TVOŘIT DÁL, S VÝŠE UVEDENÝM ANTIKVARIÁTEM SE PŘIPRAVUJEME NA DALŠÍ AUKCI.

LADANE NÉMET

JMENUJI SE LADANE. OD DĚTSTVÍ SE VĚNUJI KRESLENÍ. ZPOČÁTKU JSEM POUŽÍVAL RŮZNÉ TECHNIKY. KRESBU KLASICKOU PROPISKOU, VYBARVOVÁNÍ BAREVNÝMI TUŽKAMI ČI VOSKOVKAMI, OJEDINĚLE I VODOVÝMI BARVAMI. VYRÁBĚL JSEM FIGURKY Z MODURITU, KERAMIKY. HODNĚ OBRÁZKŮ A KOMIKSŮ JSEM VYTVÁŘEL NA POČÍTAČI V PROGRAMU MALOVÁNÍ. DNES POUŽÍVÁM STRIKTNĚ ČERNOU FIXU, TENKOU I HRUBOU, TUŽKU NA NAČRTNUTÍ A VYBARVENÍ NA POČÍTAČOVÉM PROGRAMU GIMP. V SOUČASNOSTI SE JEDNÁ POUZE O KRESBY V KOMIKSOVÉM STYLU. MOTIVY KRESLENÍ VYCHÁZEJÍ Z PŘEDSTAVIVOSTI VZNIKLÉ Z POUHÉ MYŠLENKY, SKUTEČNÉHO ŽIVOTA ČI PARODOVÁNÍ JINÉ TVORBY. OD NAROZENÍ ŽIJI V PRAZE. VE TŘECH LETECH MI BYL DIAGNOSTIKOVANÝ ASPERGERŮV SYNDROM. CHODIL JSEM NA STŘEDNÍ ŠKOLU MEDIÁLNÍ GRAFIKY A TISKU, KDE JSEM STUDOVAL GRAFIKU PRO PAPÍROVÉ PUBLIKACE. MEZI MÉ ZÁLIBY PATŘÍ TAKÉ DABING, HISTORIE TRAS PRAŽSKÉ MHD A PID, ELEKTRONICKÁ HUDBA, PŘISPÍVÁNÍ DO DATABÁZÍ KOMIKSŮ, DABINGŮ, DŘÍVE I ZVUKOVÝCH EFEKTŮ. VYTVOŘIL JSEM TAKÉ STRÁNKU VĚNUJÍCÍ SE HISTORII TRAS AUTOBUSŮ.


Vloženo Od

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat novinky a důležité informace ze světa NAUTIS? Stačí se registrovat do našeho newsletteru. Nezasíláme komerční sdělení, ale důležité informace ze světa autismu a dění v NAUTIS.

Kompletní registrace