Pro média Poradna +420 778 402 641 Vzdělávání

První dáma Makedonie navštívila SPC při NAUTIS

První dáma Makedonské republiky dnes navštívila Speciálně pedagogické centrum při NAUTIS na Praze 9.

Ve Speciálně pedagogickém centru na Praze 9 v ulici Českolipská jsme dnes uvítali zahraniční návštěvu paní Maju Ivanovu. První dámu Makedonské republiky a zároveň ženu, která již 10 let usiluje o zvýšení povědomí o poruchách autistického spektra (PAS) v Makedonii.

Z rozhovoru s první dámou bylo patrné, že vlivem odlišného kulturního prostředí makedonští občané ještě donedávna pohlíželi na jinakost osob s handicapem (nejen s autismem) jako na problém, za který se stydí a je potřeba jej skrývat. S tím byla spojena nedostatečnost diagnostiky a samozřejmě také návazných sociálních služeb pro osoby s autismem i jejich rodiny. Neexistovaly statistiky zachycující počet lidí s PAS. Dospělé osoby s PAS byly a stále jsou často ponechány bez jakékoliv podpory vlastnímu osudu.

Už téměř 10 let od zvolení jejího chotě Ďorge Ivanova prezidentem se paní Maja Ivanova zasazuje o to, aby PAS přestalo být makedonským tabu. Proto během svých zahraničních cest navštěvuje různá zařízení pomáhající lidem s autismem, aby načerpala zkušenosti dobré praxe, které pak mohou využít pracovníci makedonských center podpory pro osoby s autismem a jejich rodiny, o jejichž založení se paní Ivanova zasloužila. Jsme velice rádi, že jsme se mohli jako největší specializovaná organizace poskytující osobám s autismem systém celoživotní podpory a leader systémových změn v oblasti péče o lidi s PAS v ČR podělit o své za 15 let nabyté zkušenosti.

Věříme, že se lidé s autismem v Makedonské republice již brzy dočkají služeb, které jim umožní se vzdělávat, užívat si života i pracovat. Aby mohli být co nejvíce samostatní, spokojení a co nejméně osamělí. Aby oni i jejich rodiny žili naplněný život.Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat novinky a důležité informace ze světa NAUTIS? Stačí se registrovat do našeho newsletteru. Nezasíláme komerční sdělení, ale důležité informace ze světa autismu a dění v NAUTIS.

Kompletní registrace