Ve spolupráci s našimi dárci a partnery realizujeme mnoho projektů od těch malých až po ty opravdu velké evropské. Každý projekt se u nás počítá. Každému projektu věnujeme energii a čas, abychom ho dovedli do zdárného konce.
Reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_008/0015662
Cílem projektu je poskytnout lidem s PAS takovou službu, díky níž mohou žít samostatně mimo svou původní rodinu, je jim zachována možnost ve velké míře uplatňovat svou vůli při každodenním rozhodování a žít tak kvalitní život v dosahu svých rodin.
Spolufinancováno z Evropské unie
Reg. č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_005/0014160
Cílem projektu je zajistit víceleté financování sociální služby sociální rehabilitace, které by mělo vést ke kvalitním, dostupným a efektivním sociálním službám na území SK. Projekt je financován z ESF, státního rozpočtu ČR a rozpočtu Středočeského kraje. Realizátorem projektu je Středočeský kraj.
Tato služba je finančně podpořena z projektu:
Registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/16_134/0008186
Projekt představuje komplexní soubor aktivit zaměřených na rozvoj podpůrných opatření pro klienty s poruchou autistického spektra (PAS) a problémovým chováním, pečující osoby a personál.
Cílem projektu je rozvoj dovedností a návyků vedoucích k redukci či eliminaci problémového chování klientů starších 15 let a jejich snazšímu začlenění do společnosti pomocí terapeutických a vzdělávacích pobytů a skupinových i individuálních nácviků a terapií.
Dále je cílem podpora pečujících osob a personálu ohrožených syndromem vyhoření pomocí pravidelných preventivních terapeutických a vzdělávacích aktivit.
Místo dopadu/místo realizace: Hlavní město Praha
Cílové skupiny:
V rámci projektu „PAS-AKTIV - rozvoj podpůrných opatření pro klienty s PAS a problémovým chováním, pečující osoby a personál, registrační číslo CZ.03.2.63/0.0/0.0/16_134/0008186“ pořádá Národní ústav pro autismus (NAUTIS) víkendové pobyty s terapeuticko-vzdělávacím programem pro pečující osoby, které žijí (mají trvalé bydliště) na území hlavního města Prahy. Pečujícími osobami nejsou výhradně rodiče, ale i další osoby, které se na péči podílejí (prarodiče, partneři rodičů apod.) a jejich počet v rámci jedné rodiny není omezen.
Cílem projektu PAS-AKTIV je dostatečně podpořit a vzdělat co nejvíce pečujících. Je možné, aby se pečující osoby zúčastnili více pobytů, přičemž za ideální stav považujeme účast na dvou pobytech. Z tohoto důvodu si vymiňujeme právo: při přihlašování na pobyty upřednostnit ty přihlášené, kteří se dosud nezúčastnili žádného (nebo pouze jednoho pobytu) na úkor těch, kteří se zúčastnili dvou a více pobytů. Znamená to, že účast na třech a více pobytech je umožněna pouze tehdy, nebude-li kapacita pobytu naplněna ostatními zájemci.
V případě, kdy nebude kapacita pobytu naplněna účastníky z hlavního města Prahy, budou volná místa nabídnuta zájemcům z dalších krajů ČR, kteří však nebudou projektem podpořeni a budou hradit plnou cenu pobytu. V období leden 2020 – prosinec 2021 proběhne 7 pobytů. Ačkoli pobyty jsou cíleny na podporu pečujících osob, účastnit se jich mohou i jejich děti. Pro ně však není určen vzdělávací program s lektory NAUTIS. Program pro děti zajišťují osobní asistenti.
Jak pobyty probíhají
Cena pobytu
Projekt PAS-AKTIV hradí ubytování pro pečující osoby, program a péči osobních asistentů. Účastníci sami hradí stravu, dále pak ubytování a stravu svých dětí, které s nimi na pobyt jedou.
Cena ubytování a stravy
Termíny pobytů a program:
27. - 29. 5. 2022 - pobyt pro pečující o děti a dospívající od 7 do 18 let s PAS bez poruchy intelektu - lektoři: Mgr. Laura Bechyňová a Mgr. Miroslava Pravdová
Platba
Po vyplnění závazné přihlášky bude na uvedenou emailovou adresu zaslána faktura (strava za účastníky, strava a ubytování za případné další osoby). Fakturu je třeba uhradit do data její splatnosti!!
Storno podmínky
V případě zrušení účasti některé z přihlášených osob na pobytu méně než 30 dní před jeho konáním, je účastník povinen uhradit fakturu s kalkulovanými náklady ve výši 100%, za předpokladu, že se za něj nepodaří zajistit jiné účastníky.
V případě zrušení účasti více než 30 dní před konáním pobytu, je účastník povinen uhradit fakturu s kalkulovanými náklady ve výši 50%, za předpokladu, že se za něj nepodaří zajistit jiné účastníky.
Koordinátorem projektu je Martina Sáblíková. V případě dotazů se obracejte na Ing. Renatu Němcovou, Ph.D. na renata.nemcova@nautis.cz, nebo na tel.: 774 723 117
Uskutečněné pobyty:
17. - 19. 1. 2020
19. - 21. 6. 2020
18. – 20. 9. 2020
17. - 19. 9. 2021
12. - 14. 11. 2021
Speciálně pedagogické centrum při Národním ústavu pro autismus je partnerem v projektu Inovativní metody integrace žáků s poruchou autistického spektra v ZŠ.
Cílem projektu je zvýšit účinnost individuální integrace žáků se SVP, především s poruchami autistického spektra, v min. 12 základních školách. Budou vytvořeny dvě platformy Center kolegiální podpory, (Jihomoravský kraj, Praha/SČ kraj), ve kterých získají pedagogičtí pracovníci pravidelnou odbornou podporu k práci s žáky s PAS, prostor pro výměnu zkušeností a individuální zpětnou vazbu ve výuce. Vznikne soubor pracovních materiálů pro žáky s SVP na I. stupni ZŠ, proběhnou osvětové akce pro spolužáky, rodiče a veřejnost.
Cílové skupiny:
Další informace o projektu ZDE
Zařízení péče o děti předškolního věku - dětská skupina Myšonet
Cílem projektu je rozšíření služeb péče o dítě v místě realizace a zlepšit tak podmínky pro zaměstnanost rodičů s dětmi. Cílovou skupinu tvoří rodiny s malými dětmi, matky a otcové, jimž bude umožněno, aby mohli pracovat na částečné úvazky, popř. aby se mohli vrátit do svého zaměstnání na plný úvazek dříve, než jejich děti dosáhnou tří let věku.
Místo dopadu a realizace: Liberecký kraj
Celkový harmonogram projektu: od 1. 4. 2017 do 31. 3. 2020, z toho předpokládaná délka projektové fáze na vybudování DS od 1. 7. 2017 do 30. 6. 2018 a na provoz DS od 1. 7. 2018 do 30. 6. 2020.
Další informace o projektu ZDE
Nadace KB - Jistota podpořila tento projekt částkou 1 200 000 Kč. S Nadací Jistota spolupracoval NAUTIS již v minulosti na programu rané intervenční terapie pro děti s autismem (RITA).
Díky novému projektu budou mít rodiny s dětmi s podezřením nebo diagnózou PAS přístup ke komplexním informacím a dostanou možnost kvalifikované péče kdekoli a kdykoli. Rodiny budou lépe informované, i pokud jde o možnosti a postupy léčby. Množství lidí s autismem totiž dalece přesahuje kapacity specializovaných organizací a zdravotnických zařízení. Chybí také jednotný a komplexní přístup a systém odborné péče, který by zajistil profesionální podporu i lidem ze vzdálených koutů republiky.
V České republice je málo kvalifikovaných odborníků na diagnostiku autismu, odborné poradenství a ranou péči. To znamená dlouhé čekací lhůty a mimo hlavní město i špatnou dostupnost sociálních služeb pro osoby s PAS. To se nový projekt snaží změnit.
Cílem je přenést dlouholeté zkušenosti a know-how NAUTIS do virtuálního prostoru, aby každá rodina, jejíž člen má PAS (nebo je na tuto diagnózu podezření), dostala odpovídající informace o postupech, možnostech a perspektivách svého dítěte. Zkrátka aby každé rodině s autistickým dítětem byla poskytnuta včasná pomoc.