Krátký článek o autistickém humoru

Terapeutické a sociálně rehabilitační středisko

Jednoho dne jeden pán ukazoval dětem legrační obrázky, a děti se nesmály. Závěrem bylo, že tyto děti nemají smysl pro humor. Ten pán se jmenoval Hans Asperger a děti nazval „malými profesory“, což mělo být asi legrační. Jmenuji se Štěpán a s těmito „profesory“ se směju už asi šest let.

Je možné mluvit o specifickém smyslu pro humor u různých skupin lidí, například lidí s autismem? A zajímá to někoho?  Troufl jsem si vyslovit několik obecných předpokladů:

Lidé s autismem preferují surreálno, satiru, humor, který si nebere servítky, a zároveň je intelektuálně stimulující. Budou mít odpor k vtípkům, které mají nějakou fixovanou společenskou funkci (small talk a všechny ty „ledy-prolamující“ ha ha situace). Další měsíce jsem si tyto hypotézy otevřeně i skrytě ověřoval. Například, Jakub, mladý fundovaný muž s Aspergerovým syndromem, mi na můj dotaz, zda je něco jako autistický humor, odepsal:

„V první řadě bych zdůraznil, že se jedná o humor a že je jiný. Vtipy (podle studií) často staví na pocitu nadřazenosti (např. vtipy o blondýnách). Autistický humor naopak často míří na přetvářku a vyumělkovanost tzv. „společenské komedie“. Může se i přímo strefovat do člověka, kterému je předkládán. Je pro mě těžké určit, proč můj humor někdy lidem uniká, ale řekl bych, že autistický humor bývá černý, avšak ne v lidském smyslu („Uhni babo – baba uhnila.“), nýbrž spíše v tom „existenciálním“. Popisuje absurditu různých situací v našem světě, aniž by si bral servítky a pokoušel se to zaobalit do líbezných slov. V tom směru lze říci, že má „kafkovský“ rozměr.” (Jakub E.)

Hned mi na mysl vytanuly knihy Josef Schovance a jeho kafkovské reminiscence v momentech, kdy zpracovává nebo uvozuje nějakou poměrně závažnou či nepříjemnou životní zkušenost. V knize O kolečno míň – můj život s autismem vzpomíná jako zásadní inspiraci jeden Kafkův text pojednávající o opici, která se ocitne před shromážděnou akademickou obcí a svou řeč začne slovy: „Vysocí páni akademici! Prokázali jste mi čest, když jste mě požádali, abych vám přednesla zprávu o svém životě opice.“ Vskutku absurdní.

Britská rozhlasová komička, Kate Fox, naše téma shrnuje slovy: „Samotná skutečnost, že jste autistická uprostřed neautistického světa, je legrační. Je pro nás plný humoru. Plný nesrovnalostí. A to je nádherné.“

Co autistické vtipy? Kde je humor, očekáváme i vtipy jakožto fixované inkarnace tohoto humoru. Začal jsem opět rozesílat dotazy na různé strany. Otázku jsem samozřejmě nepřesně formuloval, a tak se mi v první vlně sešly pouze běžné vtipy o autistech, postavené na kontrastu pokládané otázky a nepřiléhavé odpovědi. Například: „Kde byla podepsána Deklarace nezávislosti?, ptá se učitelka.“ Autista: „Na poslední straně dole.“ V druhé vlně se mi sešly „krypto-autistické“ technicistní kousky jako vystřižené z nedaleké kantýny Matfyzu. Alá… „Paní Schrödingerová říká manželovi: Cos dělal s tou kočkou? Vždyť je napůl mrtvá!“ Nebo: „Student potkal ve vlaku Einsteina a ptá se ho: Promiňte, pane profesore, zastavuje u tohoto vlaku New York?“ Jinak ale nic moc.

Abych se cítil méně opuštěně, začal jsem si myslet, že lidé s autismem si vtipy mezi sebou nevyprávějí. Když jsem byl ale svědkem čím dál více výjimek, které mají údajně potvrzovat pravidlo, nezbylo mi než se sklopenýma ušima tuto představu také zavrhnout. Vtipy to ale byly vesměs normální, nikterak třeskuté, nikterak jiné. Snad jediného jsem si všiml. Autističtí vypravěči často dělají stejnou chybu jako já, a totiž že po vyřčení pointy vtip převypravují jinými slovy a vysvětlují ho. Podceňované publikum na toto nereaguje vždy dobře. Ale to nás nezastaví.

Nezbývá než pátrání po autistických vtipech odročit a doufat, že mi to někdy někdo lépe vysvětlí. Taky by mě zajímalo, jaké obrázky doktor Asperger oněm dětem ukazoval. Třeba vůbec nebyly vtipné.

Štěpán Hejzlar

 

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat novinky a důležité informace ze světa NAUTIS? Stačí se registrovat do našeho newsletteru. Nezasíláme komerční sdělení, ale důležité informace ze světa autismu a dění v NAUTIS.

Kompletní registrace