Domácí vzdělávání a psychická zátěž rodičů z pohledu psychologa

Speciálně pedagogické centrum

Podle pravidla: nejprve musí být zabezpečen rodič, aby mohl poskytnout péči dítěti (kyslíkovou masku v letadle nasadí jako první rodič, teprve pak ji může nasadit dítěti), je třeba nahlédnout na nově vzniklou situaci primárně z pohledu rodiče.

Pravidelný režim

Velkou změnou v novém režimu (myšleno zrušení docházky do školy a setrvání v domácím prostředí, vč. vzdělávání), která se může jevit jako pozitivní, je, že odpadne každodenní ranní stres se vstáváním, přípravou a odchodem do školy, který zažívá většina rodičů. V důsledku toho však mizí i jasná struktura dne. Pokud dítěti chybí pravidelný režim, na který je zvyklé, může u něj dojít k navýšení nejistoty, úzkosti, neklidu, afektů i agrese. Zároveň se může objevit zvýšená nechuť k učení, plnění domácích úkolů a vzdělávání v domácím prostředí.

DŮLEŽITÉ: zachovat pravidelný režim!!! Nejlépe velmi podobný tomu běžnému, kdy dítě chodilo do školy. Nastavte pevný začátek, rozvrh hodin, zvonění, natáhněte budík.

Psychohygiena

I při maximálním snažení zvládání nové situace, nastavení běžného režimu, je to pro všechny velmi náročné. Pro naše děti především. Jsou v neobvyklém režimu, většinou uzavřené v domácím prostředí s více členy rodiny pohromadě, což neznají.

Můžeme to dostatečně chápat, ale i na nás jsou kladeny vyšší nároky a mohou nám docházet síly. Proto je třeba respektovat naše duševní zdraví.

DŮLEŽITÉ: dostatek spánku a jídla

  • právo na samotu (možnost telefonovat s milou osobou, číst časopis nebo knihu, dopřát si koupel, poslech hudby, brouzdání po internetu)
  • střídání aktivit (nezapomínejte na pestrost denních aktivit, nejen dětem, ale i sobě dopřávejte dle možností dostatek pohybu, zpívejte, hrajte hry, provádějte i jiné činnosti, na které v běžném režimu nenajdete čas, a umožňují to současné podmínky)
  • zdravá nedůslednost (plnění úkolů je třeba přizpůsobit aktuální situaci, nesnažit se vše zvládnout za každou cenu. Někdy je lépe neplnit na 100%, ale zato ve větším klidu)
  • právo na omyl a chyby (nemusím být nejlepší a vše zvládat bez chyb).

Odměny

Odměny jsou nedílnou součástí našeho života, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. V běžných situacích nám obvykle postačí „málo“- slunce, úsměv, popovídání s přáteli, drobná pochvala. Většinou si odměny uvědomuje v souvislosti s našimi dětmi. Čím je však naše dennodenní snažení těžší, tím více i my potřebujeme povzbuzení, silnější motivaci. Tady je dobré se zamyslet, co každému přináší radost a korigovat to s reálnou dostupností.
 

DŮLEŽITÉ: Motivace by neměla být „za horami“. Někomu udělá radost nové oblečení (lze si ho objednat přes internet), jinému kniha (ta je nyní dosažitelná i formou e-booku) nebo dobré jídlo (naplánujte si příjemnou večeři v kruhu rodiny),… Odměny potřebuje každý z nás a nyní si je zasloužíme!

Světlo v tunelu

Ačkoli nikdo nyní nemůže říci, jak dlouho se v těchto podmínkách budeme všichni pohybovat, je jisté, že TO někdy skončí! 
Pokuste se těšit na situaci (ne na datum!), kdy budete moci žít jako dříve. Naplánujte si, jak si užijete procházku, nakupování, setkávání, kulturní zážitek, výlet,…To, co pro nás dříve bylo obyčejné, se nyní stává snem, ale jednou se splní.

Cíl

Našim společným cílem v těchto neplánovaných a neočekávaných prázdninách je vše zvládnout tak, abychom se nezbláznili. Pokud se nám vedle toho ještě podaří děti přimět k učení a něco je naučit, bude to jen dobré. Ale nikdo po nás nemůže chtít, abychom s dětmi zvládli probrat tolik učiva a udělat tolik úkolů jako v běžném provozu.

ZÁVĚREM:

Nebuďte v izolaci, nejste na to sami. Pokud nemáte nikoho blízkého v rodině, s kým se můžete o své trápení podělit, obraťte se na kamarády, sousedy, kteří Vám jsou milí. Jestliže se ostýcháte, nebo nikoho takového ve svém okolí nemáte, vyhledejte (i telefonicky) odborníka, svěřit se je důležité!

Nezahlcujte se nadbytečnými informacemi. Je samozřejmě důležité být „v obraze“, sledovat dění, ale není třeba být neustále „online“, potřebné informace se k vám jistě dostanou i při sledování hlavního zpravodajství jedenkrát denně.

Mgr. Alena Perlínová

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat novinky a důležité informace ze světa NAUTIS? Stačí se registrovat do našeho newsletteru. Nezasíláme komerční sdělení, ale důležité informace ze světa autismu a dění v NAUTIS.

Kompletní registrace