Pro média Poradna +420 778 402 641 Vzdělávání

Cena APLAUS

Máte ve svém okolí někoho, kdo se zasadil o osvětu v oblasti porozumění autismu, pomáhá lidem s autismem a nebo cítíte, že jeho příběh, který má něco společného s autismem, stojí za zveřejnění? Nominujte ho na cenu APLAUS!

8. ročník cen APLAUS

Cena APLAUS, kterou vyhlašuje Národní ústav pro autismus (NAUTIS), je každoročně udělována jednotlivcům a organizacím, které se zasazují o to, aby se lidem s autismem žilo lépe. Letošní ročník je již osmý, avšak zcela jiný. Poprvé za dobu své existence nemohou být laureáti ceny vyhlášeni slavnostně. Tento rok se tak mělo stát na půdě Senátu Parlamentu ČR pod záštitou poslance MUDr. Víta Kaňkovského a senátorky Mgr. Šárky Jelínkové. Tak jako mnoho jiných cen a anket i Cena APLAUS zveřejňuje své vítěze pouze online.

Nominován na toto ocenění mohl být kdokoli, kdo se zasadil o osvětu v oblasti porozumění autismu, pomáhá lidem s autismem anebo jehož příběh, který má něco společného s autismem, stojí za zveřejnění. Soutěž byla vyhlášena tradičně ve třech kategoriích: jednotlivci (děti a dospělí), organizace a lidé s autismem. Nominace se sešly pouze ve dvou z nich, proto kategorie lidé s autismem letošního vítěze nemá.

 „Cenu APLAUS vnímáme zejména jako poděkování společnostem i jednotlivcům za to, co přináší lidem s autismem a jejich rodinám.  Je to poděkování za jejich práci, aktivity a snahu zlepšit povědomí o autismu či přispět k lepšímu životu lidí s touto diagnózou,“ říká ředitelka NAUTIS, Ing. Magdalena Thorová.

Vítězkou kategorie JEDNOTLIVCI je paní Šárka Krpenská.

Šárka Krpenská je matkou dvou synů se zdravotním postižením, starší třicetiletý Jiří má dětskou mozkovou obrnu se středně těžkým mentálním postižením a dysfázii, a v současné době již zcela jasnou, ale nediagnostikovanou poruchou autistického spektra. Mladší pětadvacetiletý Marek má autismus se středně těžkým mentálním postižením a problémovým chováním. Přestože chlapci jsou již dospělí, mentálně jde stále o děti, které potřebují každodenní péči matky jak v oblasti přípravy stravy, tak v oblasti hygieny, oblékání, doprovodů.  Paní Šárka pečuje celý život o syny sama, otec dětí ji opustil, další navazování vztahů vždy bylo negativně ovlivněno péčí o takto postižené syny. Protože je paní Šárka bojovnice, dostudovala si speciální pedagogiku a začala se věnovat dětem s postižením i ve své profesní dráze. Spojila tak své zkušenosti a znalosti z péče o své syny s profesní péčí o ostatní podobně postižené děti a od roku 1995 pracuje jako učitelka - speciální pedagožka ve Speciální ZŠ Daneta v Hradci Králové, která se věnuje dětem s mentálním postižením a postižením více vadami. Zde se již řadu let specializuje na děti s poruchou autistického spektra a kromě péče o děti se snaží být i zkušeným rádcem pro rodiče těchto dětí.

Vítězem kategorie ORGANIZACE se stává projekt Kino v klidu.

Projekty jako Kino v klidu - tedy přizpůsobení prostředí, které běžně navštěvují neurotypičtí lidé i lidem s autismem - jsou v zahraničí poměrně běžným počinem. Česká republika se tomuto trendu přiblížila před dvěma lety díky skupině mladých žen, kterým přišlo takové opatření jako něco zcela přirozeného a přenesly tento koncept před filmové plátno.

Děti, pro které by mohla být běžná projekce rušivá, nebo by svými projevy mohly ostatní rušit, tak mají možnost trávit pravidelně čas se svými blízkými u aktuálních filmů z běžné produkce. Některé rodiny se díky projektu dostaly společně do kina vůbec poprvé.

Být svědkyněmi pokojného chaosu, který při promítání vládne a slyšet nadšené reakce návštěvníků, je nejlepší odměnou pro skupinku žen, které vše dělají ves svém volném čase a zdarma.

Projekce Kina v klidu probíhají za snížené hladiny zvuku s částečným osvětlením, bez reklam a s možností volného pohybu už ve třech kinech v ČR. Jmenovitě za projektem stojí

Alžběta Kovandová a Draha Kráčmarová - autorky a hlavní koordinátorky projektu, Ivana Královcová - PR a sociální sítě a Petra Štichová – design a grafika.

Cena APLAUS zároveň zahajuje každoroční osvětovou kampaň POROZUMĚT AUTISMU. I letošní ročník kampaně získal záštitu primátora hlavního města Prahy, MUDr. Zdeňka Hřiba.

 

Historie ceny APLAUS

Ročník 2019

Ročník 2018

Ročník 2017

Ročník 2016

 


 

Odebírejte náš newsletter

Chcete dostávat novinky a důležité informace ze světa NAUTIS? Stačí se registrovat do našeho newsletteru. Nezasíláme komerční sdělení, ale důležité informace ze světa autismu a dění v NAUTIS.

Kompletní registrace