Konference Autismus v praxi proběhne již za dva týdny

Už máte svou vstupenku?

Konference se blíží a nám už zbývá méně než 20 volných vstupenek. Pořiďte si tu svou na konference.nautis.cz. Součástí programu budou odborné příspěvky jak z České republiky, tak ze zahraničí. Těšit se můžete také na promítání filmu Víkendoví rebelové s diskuzí.

Kdy: 24. 10. 9:00-18:00, 25. 10. 9:00-12:30
Kde: Na Pankráci 125, Praha 4
Cena: 5 790 Kč vč. občerstvení, prezentačních materiálů a absolventského osvědčení / 2 895 Kč pro studenty, osoby s PAS a jejich partnery, rodinné příslušníky a pečující

Anotace jednotlivých příspěvků

Kostka za kostkou: Rozvoj sociálně-emočních kapacit za pomoci Lega 
Bc. Daria Vasilieva, Tereza Zajícová

„Představíme metodu Brick by Brick a podělíme se o naše zkušenosti s jejím používáním ve skupinách s dětmi na spektru. Zaměříme se na praktické využití této metody v našem lego klubu, kde pracujeme s dětmi především na rozvoji jejich emoční regulace a schopnosti spolupráce.“

Homesharing jako příležitost pro ranou separaci u dítěte s PAS 
Mgr. Renata Baxová, Mgr. Martina Macurová

„V našem příspěvku představíme základní principy homesharingu. Budeme mluvit o podmínkách, které musejí být nastavené, aby homesharing mohl v raném věku dítěte s PAS úspěšně probíhat. Přineseme praktické zkušenosti s úspěšným i méně úspěšným zaváděním homesharingu. Dotkneme se jeho významu v prevenci rozvoje chování náročného na péči.“

Životní trajektorie osob s PAS: Jak spolu souvisí autismus, trauma a poruchy osobnosti?
PhDr. Kateřina Thorová Ph.D.

„Je známé, že autismus, posttraumatické obtíže a poruchy osobnosti spojuje řada společných prvků. Způsob jejich vzniku a přesná povaha vztahů mezi nimi jsou však nejasné. Porozumění souběhu těchto diagnóz přitom může být klíčové pro správné pochopení klientových obtíží a potřeb. Může také hrát důležitou roli pro zahájení efektivní terapeutické intervence.“

Výbuchy vzteku u lidí s autismem jako důsledek flashbacků? 
PhDr. Hynek Jůn, Ph.D. 

„Jaké jsou možnosti v léčbě traumatu u lidí s mentálním handicapem a autismem, u nichž terapii nemůžeme postavit na slově? A jak se u nich trauma může projevovat? Tím se budu zabývat v rámci svého příspěvku Výbuchy vzteku u lidí s autismem jako důsledek flashbacků.“

Zastupování a obhajoba lidí s PAS, děti s PAS jako účastníci řízení 
JUDr. Ing. Ivana Spoustová, Ph.D.

„Je velmi náročné ocitnout se v soukolí justice, být účastníkem civilních i trestních řízení a domáhat se svých práv. Pokud se v této situaci navíc ocitnou lidé s diagnostikovanou poruchou autistického spektra, a to nejen v pozici účastníků řízení, ale i svědků, odnáší si mnohdy traumatické zážitky. Na konkrétních příkladech z praxe uvedu, jak soudy přistupují k osobám s PAS v trestním řízení, civilním řízení nebo řízení o úpravu péče a jak mohou svými rozhodnutími a přístupem tyto lidi poškodit.“

Domov MIKASA – místo k životu lidí s autismem, mentálním postižením a náročným chováním 
PhDr. Michal Panáček, Ph.D.

„Představím cestu k vybudování místa pro život lidí s autismem a náročným chováním, které reflektuje potřeby svých obyvatel a je postaveno na principu respektu práv těchto lidí a principu podpory pozitivního chování. Budu se věnovat jak průběhu stavby, tak zajištění odpovídající péče, včetně nastavení myšlenkového procesu provázení obyvatel životem.“

Užívání návykových látek u dospělých s diagnostikovaným Aspergerovým syndromem 
PhDr. Kateřina Šrahůlková, Ph.D. 

„Budu se věnovat výsledkům šetření zaměřeného na užívání návykových látek u vybraného vzorku dospělých s Aspergerovým syndromem. Vymezím také rizikové a protektivní faktory, benefity a ztráty vnímané uživateli v souvislosti s tímto chováním.“

Projekt na podpůrcovství 
Bc. Dita Vojířová

„Budu mluvit o projektu s názvem Podpůrce není odpůrce, který realizuje jako svůj pilotní pro bono projekt náš tým ve spolku TUDYTAM. V rámci projektu poskytujeme profesionální podpůrce lidem, kteří byli dosud omezení ve svéprávnosti nebo jim toto omezení reálně hrozilo. Cílem je zmapovat příležitosti a překážky nacházející se na cestě ke vzniku sítě profesionálních podpůrců pro lidi, co nemají ve svém okolí blízkou osobu, která by roli jejich podpůrce zastávala.“

Kazuistika dítěte s PAS v rané behaviorální intervenci 
Mgr. Eva Gnanová

„V rámci svého příspěvku představím postupy a hodnotící nástroje pro nastavení individuálních cílů klienta – dítěte s autismem, průběh intervence a její výsledky. Budu se věnovat také důležitosti spolupráce s rodiči a dalšími odborníky.“

Tips on self advocacy efforts support 
Mrs Monique Post (Nizozemsko)

Tips on self advocacy efforts support  
Mr Adam Harris (Irsko)

„Během přednášek zazní informace o budováním efektivní sebeobhájské infrastruktury na národní úrovni. Hovořit o něm budeme z pozice lidí na spektru, kteří jsou sami sebeobhájci.“

Přejít nahoru